Yayın Etiği


Yayın Etiği

Diyabet Hemşireliği Derneği’nin bilimsel resmi yayın organı olan Türk Diyabet Hemşireliği Dergisi (TJDN) ulusal ve uluslararası tüm kurum ve kişilere ücretsiz olarak ulaşmayı hedefleyen hakemli bir dergidir.

Derginin editöryel ve yayın süreçleri, “International Committee of Medical Journal Editors (ICMJE)” ve “Committee on Publication Ethics (COPE)” organizasyonlarının kılavuzlarına uygun olarak biçimlendirilmiştir.

Türk Diyabet Hemşireliği Dergisi, Helsinki Deklarasyonu etik standartlarına uymayı prensip olarak kabul eder. Bu nedenle deneysel, klinik ve ilaç araştırmaları için yazının Gereç ve Yöntem kısmında etik kurul onayının alınan etik kurul adı, numarası ve tarihi ayrı bir başlık altında belirtilmelidir. Gerek görülürse editör tarafından etik kurul onayının bir örneği yazarlardan istenebilir. Gönüllü kimliklerinin gizliliğinin korunması yazar(lar)ın sorumluluğundadır.

- Dergiye gönderilen makaleler başka bir yerde yayınlanmamış veya yayına gönderilmemiş olmalıdır.

-Gönderilen yazıların tüm telif hakları dergiye aittir ve TJDN'nin izni olmadan başka bir yerde kaynak gösterilmeden yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve kullanılamaz. Ayrıca çalışmada yer alan makalelerden doğabilecek hukuki sorumluluklar da çalışmanın yazarlarına aittir.

- Çalışma bir sempozyumda bildiri olarak yer almışsa veya tezden türetilmişse, bu yazarlar tarafından çalışmanın ilk sayfasında belirtilmelidir.

- Çıkar çatışmaları kapak mektubunda belirtilmelidir.